MAT25-3000 Alumina Fibre Blanket 3m Length
MAT25-3000 Alumina Fibre Blanket 3m Length. 3000mm Length x 610mm Width x 25mm Thick.
Length (mm) Width (mm) Thick (mm)
View the full range of fibre blankets here.
2 in stock (can be backordered)
SKU: MAT25-3000 Category: Tag:
Description
3000mm Length x 610mm Width x 25mm Thick.
 Properties Alumina Mat
Typical Composition:
Al2O3
SiO2
Fe2O3
Other Oxides
>71
<28
<0.1
<0.2
Thermal Conductivity
200°C
400°C
600°C
800°C
1000°C
1200°C
1400°C
0.06
Max Temperature 1260°C